..Będziemy tak długo trwali dopóki ta kultura nie zaginie. To jest nasza gwara, nasz język, nasza muzyka, nasze stroje, hafty. Wystarczy kulturę zniszczyć i po narodzie…
Jadwiga Kurant
Praca w zespole w latach 1997- 2002
Jadwiga Kurant urodziła się 29 marca 1942 roku. Ukończyła studia pedagogiczne oraz dwuletni kurs choreograficzny w Gdańsku.
Jest wybitną znawczynią folkloru, choreografem i pedagogiem specjalizującym się w tańcach ludowych naszego regionu. Autorką scenariuszy i reżyserem widowisk przedstawiających tradycje kujawskiej wsi, autorką książek, artykułów w czasopismach regionalnych i ogólnopolskich, audycji i materiałów filmowych popularyzujących folklor Kujaw.
Od najmłodszych lat miała kontakt z muzyką, tańcem, pieśnią i gwarą kujawską.
Począwszy od lat 60.XX wieku włączyła się w organizowanie i prowadzenie wielopokoleniowych zespołów folklorystycznych na Kujawach (była zaangażowana w tę działalność przez 47 lat, do 2009 r.).
Zespoły folklorystyczne pod jej kierownictwem należą do najlepszych, zdobywały najważniejsze nagrody w regionalnych i ogólnopolskich przeglądach i uznanie w występach poza granicami kraju (Francja, Niemcy ,Rumunia ,Anglia, Rosja, Ukraina).
Cechą jaj działalności jest dbałość o autentyzm i o poprawność etnograficzną opracowań repertuaru dla prowadzonych zespołów i stałe pogłębianie wiedzy o kulturze tradycyjnej u źródeł, poprzez bezpośredni kontakt z mieszkańcami wsi, z nosicielami kujawskiego folkloru oraz odwoływanie się do najbardziej wartościowych przekazów historycznych zawartych w materiałach źródłowych. Jest współautorką filmu „Kujawy” cz.1 i 2, z cyklu „Tańce polskie” zrealizowanego przez TVP. W części 2 filmu zawarty jest materiał metodyczny służący do nauki tańców kujawskich, Jadwiga Kurant występuje w nich jako instruktor.
Tadeusz Zieliński – muzyk
Praca w zespole 1997- 2008
Urodził się w 30 stycznia 1936 roku w Świątkowicach w gm. Baruchowo, a jego matką była słynna poetka Celina Zielińska, nazywana „Kujawską Safoną”.
Trzydzieści jeden lat pracował jako nauczyciel muzyki i śpiewu . Muzyk, animator kultury, nauczyciel i znawca folkloru kujawskiego.
Tadeusz Zieliński był także kierownikiem Domu Kultury w Kowalu, gdzie prowadził chór. Jest twórcą zespołu pieśni i tańca „Kujawy” Tadeusz Zieliński za popularyzację kultury ludowej został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Był osobą cierpliwą i wyrozumiałą, lecz jednocześnie bardzo wymagającą. Zespół pod jego kierownictwem muzycznym, w swym najszerszym składzie składał się z akordeonu, wiolonczeli, klarnetu, skrzypiec i bębna. Istotną rolę w muzycznej oprawie widowisk odegrali bracia Skruszewicz:
- Sławek (klarnet)
- Wojtek (skrzypce)
- Piotrek (wiolonczela) i Tomek ( bęben)
którzy od początku istnienia „Dzieci Kujaw” pomagali „Panu Tadziowi” (tak był nazywany przez swych podopiecznych) w najokazalszy sposób ukazać piękno kujawskiej muzyki.
Przez lata skład ulegał znaczącym modyfikacjom, jednak trzon kapeli w osobie akordeonisty Tadeusza
Zielińskiego był niezmienny, aż do jego śmierci 18 lutego 2009 roku.
Twórczość Tadeusza Zielińskiego często odnosiła się do bieżących wydarzeń z jego życia. Wśród wielu znalazły się dwie dotyczące zespołu : „Bezdomna piosenki” oraz piosenka napisana na zakończenie VI Rejonowego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Tanecznych Włocławek (6 czerwca 1999).
Z zespołem w następnych latach pracowali:
- JULIA SKOWROŃSKA – choreograf 2002-2003
- DOROTA BORZEDAn – WILCZURA – choreograf 2003-2006
- KAROL ABRAMEK-choreograf 2003-2006
- MACIEJ MIELCZARSKI 2009 do dnia dzisiejszego
- EDWARD DUCZKOWSKI – muzyk 2008-2011
- MIŁOSZ KIERZKOWSKI – muzyk 2011 – 2014
- TOMASZ MAJCHRZAK – muzyk – od 2014 r do dnia dzisiejszego